Israel: Technology Amazing And Terribly Daring – Innovation 2019 (Hebrew)

Last Updated: 10 May 2019
Article by Ronit Amir- Yaniv

הייתה שנת שיא בעולם ההייטק בישראל. אלפי סטארט- 2018שנת אפים נפתחו ומאות סטארט-אפים קיימים גייסו מקרנות ומשקיעים  מיליארד דולר. התפתחו מאד תחומים ותחומי  משנה 6פרטיים מעל  ולמידה עמוקה, ביג דאטה, פינטק, AIרבים כמו בלוקצ'יין, סייבר, אינשורטק, טראוולטק, אגרוטק, פודטק, קונסט-טק, מדיקל ופארמה, קנאביסטק ועוד. נדמה שכל אדם שני בישראל הוא יזם או פותח דלתות ("ג'נטלמן") או משקיע או לפחות מגייס משקיעים.

בשנים האחרונות, קיימת במדינת ישראל מציאות רגולטורית חדשה שגורמת להתפתחותם של אפיקי חדשנות ויזמות במגוון רב של תחומים. במאמר זה אעמוד בהרחבה על המציאות הרגולטורית המשתנה במדינת ישראל, על השפעותיה על תולדתם של אפיקי חדשנות חדשים, על כמות היזמים, המשקיעים וההשקעות הפוטנציאליות במשק ועל מגמות ותמורות באפיקי ההשקעה הנחשבים כפופולריים בארץ ובחו"ל. בהמשך, אעמוד בהרחבה על תופעת "התאגיד החדשני" שנהיית שכיחה יותר ויותר בקרב תאגידים גדולים וותיקים אשר נכנסים "לעולם החדשנות", מלווים מתחמי חדשנות וסטארט-אפים ואף מקימים מתחמי חדשנות ומחלקות חדשנות פנימיות בתחומי פעילותו של התאגיד. לסיכום, אעמוד על החשיבות הגדולה בליווי משפטי נכון, כבר מרגע היוולדו של הרעיון החדשני והקמת המיזם ועד לרגע הצלחתו, ואפרט בהרחבה כיצד משפיעה המציאות הרגולטורית המשתנה על עבודתו של עורך הדין בתחום הסטארט-אפים והמשפט המסחרי.

משולש הכוחות

עולם החדשנות, הסטארט-אפים וההייטק מאופיין במשולש  גורמים מרכזים; הראשון הינו היזם, 3כוחות. משולש זו מורכב מהוגה הרעיון, מפתח המיזם ולעיתים אף מפתחו הטכני. השני הינו ,  או  VC המשקיע שיכול להיות הן משקיע פרטי ("אנג'ל"), או קרנות פלטפורמות לגיוס המונים, והשלישי כולל את התאגידים הגדולים, הקורפורייטים הוותיקים במשק בעלי המוניטין. האקו סיסטם כולל גם גורמים נוספים בהם לא נעסוק במאמר זה, מפאת קוצר היריעה,

כמו האבים, אקסלרטורים, חללי עבודה לנושאים או מגזרים ייעודיים המעניקים גם אקסלרציה והשקעה, חממות, מעניקי מענקים כגון רשות החדשנות, בתי השקעות ומגייסי השקעות, יועצים ופותחי  קרנות הון סיכון 100-150דלתות למיניהם. כיום, פועלות בישראל בין פעילות ומספר דומה של אנגל'ים משמעותיים ופעילים.

"חדשנות או למות"

תופעה מעניינת שהתחזקה בשנים האחרונות, הינה של "התאגיד החדשני". ניתן לראות כי החלה מגמה בקרב תאגידים וותיקים, קורפורייטים גד

ולים ובעלי מוניטין להקים מרכזי חדשנות פנימיים שיהוו מתחם אקסלרציה ומנטורינג ליזמים בתחום עיסוק התאגיד או לחילופין להיכנס כשותפים אסטרטגים וכמלווים של מרכזי חדשנות והאבים קיימים הקשורים לתחומי פעילותם. ידוע, שבמעגל החיים האירגוני, "הזדקנותו" של ארגון נובעת בראש ובראשונה משחיקת גן החדשנות והיצירתיות. לשחיקה זו, מתווספת בשנים האחרונות באופן ניכר השפעתו של הממשל התאגידי והרגולציה בקרב תאגידים בישראל, שמובילים להפיכת הארגונים עם הזמן לשמרניים ובירוקרטיים יותר ויותר ובסופו של התהליך אף לדעיכתם. התאגידים הוותיקים מבינים היטב את התמורות שחלות בעולם החדשנות המודרני ואת העובדה שיכולתם לשמר חדשנות אורגנית בשוק תחרותי הינה קריטית לכל ארגון חפץ חיים, ומשכך מצטרפים לליווי האבים קיימים ליזמים ואף מקימים כצמיחה אורגנית של הארגון מחלקות חדשנות שלמות. יותר ויותר תאגידים וארגונים ותיקים במשק מבינים כי השקעה בחדשנות היא כורח המציאות וכי העולם הולך לכיוון של חדשנות, יזמות ופיתוח בלתי פוסק ולכן נכון להם לשפר את השירות ללקוחות תוך יצירת אינטגרציה אנכית עם סטארט-אפים, שתאפשר לארגון להיות כמה שיותר חדשני וכמובן שראשון בתחום פעילותו. טקטיקת הפעולה של התאגידים יכולה לנוע בין מספר צירים מקבילים: טקטיקה של רכישות או השקעות בחברות הזנק בעלות מוצר או טכנולוגיה חדשנית שיאפשרו לחברת האם להטמיע את החדשנות והידע הנרכש בפעילותה השוטפת, אסטרטגיה חלופית שמתמקדת בניסיון לפתח חדשנות פנים ארגונית כמו השקעה מאסיבית בתקציבי מו"פ והאחרונה הינה חלופה משולבת בהקמת "מתחמי חדשנות" ו/או חממות עסקיות טכנולוגיות בתוך החברה, שמנגישות ליזמים שנמצאים בה תמיכה, אנשי מקצוע, כספים, גישה למעבדות והיכרות עם השוק והטכנולוגיה. דוגמאות לכך ניתן לראות בחברות יוניליוור, שטראוס ופרוטרום שמלוות מתחמי פוד טק, בחברות אלעל ("קוקפיט") ישראייר ודיזנהאוז שמלוות מיזמים ושוקלות להקים או לחבור להאב בתחום התעופה או להקים מרכז משלהם, הבנקים הגדולים, חברות ביטוח, חברות יזמות בניה ומלונאות (שיכון ובינוי, מלונות פתאל), חברות ממשלתיות כמו תעשייה אווירית ודואר ישראל שהקימו מחלקות חדשנות פנימיות, אוניברסיטת תל אביב  המלווה TAU venturesשהקימה את קרן ההשקעות והאקסלרטור יזמים בתחומים רבים, לרבות סייבר וביטחון ביחד עם השב"כ  ועוד.

שינויים בתחום הספורט

בתחום הספורט המסורתי שכולנו מכירים כגון משחקי כדורסל וכדורגל, חלים שינויים משמעותיים בהיבט החדשנות וקמות חדשות לבקרים עשרות חברות הזנק בתחום הספורט- טק, שהינו תחום יחסית חדש בעולם שמתפשט במהרה. נהוג לחלק את תחום הספורט- טק שהינו הייטק בנושא ספורט לעשרת התחומים הבאים; ניהול ורישום של ליגות וקבוצות, שיווק דיגיטלי, ציוד רפואי, אצטדיונים חכמים, וידאו ומצלמות חכמות, חווית לקוח ושיתוף אוהדים, שיפור ביצועים, מניעת פציעות, פרטי לבוש חכמים, גיימינג ועוד. מורגשת מגמה אמיתית של ניסיון של הענף להפוך את חווית המשתמש לכמה שיותר נוחה, חדשנית, ידידותית ומזמינה לשימוש חוזר; הן אם מדובר בספורטאי עצמו שמתאמן וצריך לשפר את ביצועיו ולמנוע פציעות, הן אם מדובר באדם פרטי שלובש מוצרי ספורט והן אם מדובר באוהדי הספורט שמגיעים לצפות במשחקים ויכולים להשתתף בעידוד המשחק באון ליין.

כחלק מההבנה כי יש צרכים רבים בתחום שעדין לא קיבלו מענה, מתחילים עוד ועוד יזמים להיכנס לתחום הספורט- טק ובמקביל כמות ההשקעות בתחום גדלה גם היא. כך ניתן לראות בתחום " המאפשר PICO לדוגמא את המיזם "Fan Engaagement & Social לקבוצות לייצר תקשורת אישית, אחד על אחד עם כל אחד מאוהדי הקבוצה דרך הפעלות מעניינות כדוגמת הצבעות, חידוני טרויות, משחקים וכו'. בנוסף, המיזם מאפשר איסוף מידע על האוהדים ובניית פרופילים לטובת התקשורת בינם לבין הקבוצה. מיזם נוסף " שפיתח פלטפורמה המחברת בין קבוצות TOKABOTבתחום הינו " ספורט לאוהדים ומספקת למשתמשים בה סטטיסטיקות שניתן בין היתר לנצל לטובת הימורים ופרסומים. בנוסף ניתן לראות את המיזם  שפיתח אפליקציה המולבשת על שידורים של משחקי Vodience כדורסל, כדורגל ומשחקי כדור נוספים, כך שהאפליקציה יוצרת ויזואליזציה של קהל המוני בשידורי אינטרנט או טלוויזיה במהלך שידורים חיים ומאפשרת למשתמשים להגיב, לשיר ולהתכתב עם  ניתן Smart Stadium & Ticketingשאר הקהל בזמן אמת. בתחום  CRM " שפיתח מערכת FANDOMEלראות לדוגמא את המיזם " חכמה לקבוצות ספורט אשר מבצעת אינטגרציה וסגמנטציה של כל מי שהיה בקשר עם הקבוצה לרבות צופים מהעולם- רכש כרטיסים,  Performance Enhancementמוצרים מסחריים וכיו"ב. גם בתחום  ,Futbol.ai, StrikeCoSense מוקמים עוד ועוד מיזמים כדוגמת;  וכו', שמטרתם היא לשפר myplay, Pixellot  Intelligym, BlazePod את הביצועים בזמן אמת, למנוע פציעות ולעקוב אחר שינוים ושיפורים בקרב המתאמנים.

בתחום הספורט-טק החל להתפתח טרנד של הקמת מרכזי חדשנות וחממות לסטארט-אפים על ידי איגודים מקצועיים בענף הספורט.  וקבוצות מובילות באירופה NBAאת טרנד זה החלה מנהלת הובעולם אשר הקימו מחלקות/מרכזי חדשנות אשר מפתחות חדשנות  פנימיות (אין האוס). לרוב, התהליך מתבצע על ידי הקמת מרכז חדשנות לספורט-טקים במקום שבו יושב האיגוד המקצועי, כך שהאיגוד מפרסם "קול קורא" לכל היזמים בתחום וממנה וועדה מייעצת שתהיה אמונה על בחירת היזמים למתחם. בכל מחזור, " מספר יזמים advisory boardנבחרים על ידי הוועדה המייעצת " מוגבל, מבין היזמים שהגישו מועמדות, כך שאותם יזמים שנבחרו מקבלים מתחמי עבודה, ייעוץ, מנטורינג, חניכה, קישור למומחים מקצועיים וליווי משפטי הנכון ליזמים בתחילת דרכם. בנוסף זוכים היזמים שפועלים במתחם, להשקעות של מנהלת האיגוד או הקבוצה בתחומי הפעילות שרלוונטיים להם. כיום מתקיים הליך הקמת מרכז ראשון מסוגו בישראל ע"י איגוד הכדורסל ומינהלת ליגת העל לכדורסל לגברים בשיתוף פעולה ביניהם. תופעה דומה צפויה להתרחש בשנים הקרובות בתחום מינהלות וקבוצות כדורגל, כדוריד, טניס, אתלטיקה וכיו"ב.

תחום הקנאביס

תחום נוסף שהפך בשנה האחרונה למוביל בחדשנות ולתחום הפופולרי ביותר לכניסתם של יזמים ומשקיעים מכל רחבי העולם, הינו כמובן תחום האגרוטק, הפודטק ובעיקר - הקנאביס. עם התפתחות הרגולציה בישראל ובעולם והפתיחות שמגלה בתחום בדגש על השנה האחרונה שבה שונתה בישראל המציאות הרגולטורית ביחס לקנאביס הרפואי בבתי המרקחת, ניתן לראות עוד ועוד חברות הזנק, יזמים, חוקרים ומשקיעים שמתחילים לפעול בתחום הקנאביס  מיליארד דולר בשנה 6הרפואי. שוק הקנאביס בעולם מגלגל כיום כ מיליארד דולר 100 מנבאות שהשוק יגלגל כ-2025והתחזיות לשנת  המציאות הרגולטורית החדשה במדינת ישראל שהחלה עם 1בשנה. החלטת הממשלה שהתקבלה לפני כשנתיים בעניין שימוש בקנאביס למטרות רפואיות ולמחקר והמשיכה ברפורמת הקנאביס בבתי המרקחת, גרמה לכך שחברות רבות במשק הישראלי יקבלו רישיונות מותנים מהיק"ר אשר יאפשרו להם לעסוק במלאכת גידול, ריבוי מחקר או מסחור הקנאביס הרפואי; בהקמת חוות גידול או מפעלים לייצור קנאביס רפואי. במקביל החלו להיכנס לענף משקיעים רבים שרק מעוניינים להשקיע את כספם בתחום הקנאביס. כיום, רשומות  חברות מתחום הקנאביס ואין ספק כי מדובר 17בבורסה בתל אביב בתחום מיוחד ומורכב המהווה הזדמנות עסקית, שכן הינו אחד השווקים המהירים שמניבים תשואה גבוהה, אולם כדי להצליח בו נדרש מחד גיסא להיות בקיא במדע, ברפואה ובטכנולוגיה ומאידך  2גיסא בתקנים וברגולציה שמתחדשים בתדירות גבוהה.

ישראל ידועה כמובילה עולמית בתחום חקר הקנאביס הרפואי ופיתוחו וכן בחדשנות טכנולוגית פורצת דרך בתחום. בשנים האחרונות המחוקק הישראלי יצר סביבת עבודה תומכת שמסייעת לעלייתן ולצמיחתן של חברות ישראליות בתחום הקנאביס שביניהן  alvit, )Cann10 , קבוצת שייזים (שיח, IMC ניתן לראות את;  ,Sype, SipNose, Pharmo Cann, SHAVIT, asana, canabolabs Stress Factor  ,עדן שילד, קנה בושם, Seedo ,Agam ,Rafa zigrow ועוד ועוד. תחומי הפעילות בעולם הקנאביס הינם BotanoHealth מגוונים ומתייחסים בין היתר; למגדלים וחוות גידול, לחברות הזנק המפתחות חומרה וטכנולוגיות פורצות דרך בתחום, למשקיעים בתעשיית הקנאביס, למתחמי טכנולוגיה רפואית המתמחים גם , למעבדות LR מקבוצת BIOHOUSEבחברות קנאביס רפואי כמו מחקר וחברות מחקר ופיתוח בתחום, ליבואנים של מוצרי קנאביס רפואי וכיוצ"ב. עבודתו של עורך הדין בתחום הקנאביס יכולה להיות הן בהיבט של סיוע למגדלים ולחוות גידול בקבלת רישוי ממשרד הבריאות, משרד החקלאות וכו', הן בהיבט של ייצוג קרנות השקעה מישראל ומהעולם בתחום וייצוג חברות שמשקיעים בהן, הן בהיבט מיזוגים ורכישות בין חברות קנאביס, הנפקת חברות קנאביס ישראליות בקנדה או באוסטרליה והן בהיבט הקניין הרוחני וסימני המסחר של החברות הפועלות בתחום.

בתחום הספורט המסורתי שכולנו מכירים כגון משחקי כדורסל וכדורגל, חלים שינויים משמעותיים בהיבט החדשנות וקמות חדשות לבקרים עשרות חברות הזנק בתחום הספורט-טק, שהינו תחום יחסית חדש בעולם שמתפשט במהרה. נהוג לחלק את תחום הספורט-טק שהינו הייטק בנושא ספורט לעשרת התחומים הבאים; ניהול ורישום של ליגות וקבוצות, שיווק דיגיטלי, ציוד רפואי, אצטדיונים חכמים, וידאו ומצלמות חכמות, חווית לקוח ושיתוף אוהדים, שיפור ביצועים, מניעת פציעות, פרטי לבוש חכמים, גיימינג ועוד. מורגשת מגמה אמתית של ניסיון של הענף להפוך את חווית המשתמש לכמה שיותר נוחה, חדשנית, ידידותית ומזמינה לשימוש חוזר

הרגולציה בעולם ובמדינת ישראל בפרט והתמורות שחלות בה חדשות לבקרים, משפיעות על עולם החדשנות באופן ניכר ובו בבד משפיעות רבות על עבודתו של עורך הדין בתחום הסטארטאפים וההייטק. על עורך דין שפועל בתחום החדשנות ומייעץ ליזמי סטארט-אפ להיות חדשני, זריז, להכיר ולקרוא את השחקנים שפועלים בכל תחום ולהבין את מגמות השוק והרגולציה הרלוונטית, ממש בדומה לפעולות שעל היזמים שאותם אנו מייצגים לבצע. בנוסף, מומלץ לבצע חקר שוק בכל תחום, כדי להכיר את התעשייה הוותיקה הקיימת ולהבין מיהם השחקנים בשוק, להכיר בכך שהשוק דינאמי ולהבין מי צפוי להיכנס לשוק ומאיזה כיוון. כמובן שהשתתפות בכנסים מקצועיים בתחומי פעילותנו, התעדכנות שוטפת בחידושי חקיקה ורגולציה, הבנת המגמות העולמיות ועוד, הם חלק בסיסי ביכולת לנתב ולסייע בתחום. יזמים שזה עתה נכנסו לתחומי החדשנות או כאלה ששוקלים השקעה ישירה ו/או עקיפה במיזמים רלוונטיים, חייבים להיוועץ בעורך דין כבר מהרגע הראשוני, שכן לעיתים חוסר מודעות לפרטים שנראים כמובנים מאליהם, יכולים לחבל בעתיד בהצלחת המיזם. לעיתים בשלבים הראשונים אין צורך בהקמת חברה מייד ומומלץ אף לחכות מעט עם מהלך זה. ברם,  כדאי להסדיר באופן חוזי את מערכת היחסים בין היזמים ככל שישנו יותר מיזם אחד, קרי בהסכם מייסדים, הסכמי העסקה ומתן שירותים עם מי שאינו חלק מצוות המייסדים  (למשל: אם החברה   או לחילופין מקבלת שירותי פיתוח חיצוניים מתוכניתן/ CTOמגייסת טכנולוג או בית תוכנה) וכן נכון להיוועץ מהי הדרך הנכונה ובעיתוי הנכון לצאת לגיוס ולחיפוש משקיעים ככל שהמיזם זקוק לכספים. ) וגם גיוס ראשוני FFFגם גיוס ראשוני ממעגל משפחה וחברים קרוב ( או CLA בדרך של הלוואה המירה למניות מצריך הכנת הסכמי  שכדאי להכינם בליווי משפטי, שכן הם מעניקים זכויות שונות SAFE שישפיעו על היכולת של החברה לגייס משקיעים וסכומים מהותיים יותר בעתיד.

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.

To print this article, all you need is to be registered on Mondaq.com.

Click to Login as an existing user or Register so you can print this article.

Authors
 
Some comments from our readers…
“The articles are extremely timely and highly applicable”
“I often find critical information not available elsewhere”
“As in-house counsel, Mondaq’s service is of great value”

Related Topics
 
Related Articles
 
Up-coming Events Search
Tools
Print
Font Size:
Translation
Channels
Mondaq on Twitter
 
Mondaq Free Registration
Gain access to Mondaq global archive of over 375,000 articles covering 200 countries with a personalised News Alert and automatic login on this device.
Mondaq News Alert (some suggested topics and region)
Select Topics
Registration (please scroll down to set your data preferences)

Mondaq Ltd requires you to register and provide information that personally identifies you, including your content preferences, for three primary purposes (full details of Mondaq’s use of your personal data can be found in our Privacy and Cookies Notice):

  • To allow you to personalize the Mondaq websites you are visiting to show content ("Content") relevant to your interests.
  • To enable features such as password reminder, news alerts, email a colleague, and linking from Mondaq (and its affiliate sites) to your website.
  • To produce demographic feedback for our content providers ("Contributors") who contribute Content for free for your use.

Mondaq hopes that our registered users will support us in maintaining our free to view business model by consenting to our use of your personal data as described below.

Mondaq has a "free to view" business model. Our services are paid for by Contributors in exchange for Mondaq providing them with access to information about who accesses their content. Once personal data is transferred to our Contributors they become a data controller of this personal data. They use it to measure the response that their articles are receiving, as a form of market research. They may also use it to provide Mondaq users with information about their products and services.

Details of each Contributor to which your personal data will be transferred is clearly stated within the Content that you access. For full details of how this Contributor will use your personal data, you should review the Contributor’s own Privacy Notice.

Please indicate your preference below:

Yes, I am happy to support Mondaq in maintaining its free to view business model by agreeing to allow Mondaq to share my personal data with Contributors whose Content I access
No, I do not want Mondaq to share my personal data with Contributors

Also please let us know whether you are happy to receive communications promoting products and services offered by Mondaq:

Yes, I am happy to received promotional communications from Mondaq
No, please do not send me promotional communications from Mondaq
Terms & Conditions

Mondaq.com (the Website) is owned and managed by Mondaq Ltd (Mondaq). Mondaq grants you a non-exclusive, revocable licence to access the Website and associated services, such as the Mondaq News Alerts (Services), subject to and in consideration of your compliance with the following terms and conditions of use (Terms). Your use of the Website and/or Services constitutes your agreement to the Terms. Mondaq may terminate your use of the Website and Services if you are in breach of these Terms or if Mondaq decides to terminate the licence granted hereunder for any reason whatsoever.

Use of www.mondaq.com

To Use Mondaq.com you must be: eighteen (18) years old or over; legally capable of entering into binding contracts; and not in any way prohibited by the applicable law to enter into these Terms in the jurisdiction which you are currently located.

You may use the Website as an unregistered user, however, you are required to register as a user if you wish to read the full text of the Content or to receive the Services.

You may not modify, publish, transmit, transfer or sell, reproduce, create derivative works from, distribute, perform, link, display, or in any way exploit any of the Content, in whole or in part, except as expressly permitted in these Terms or with the prior written consent of Mondaq. You may not use electronic or other means to extract details or information from the Content. Nor shall you extract information about users or Contributors in order to offer them any services or products.

In your use of the Website and/or Services you shall: comply with all applicable laws, regulations, directives and legislations which apply to your Use of the Website and/or Services in whatever country you are physically located including without limitation any and all consumer law, export control laws and regulations; provide to us true, correct and accurate information and promptly inform us in the event that any information that you have provided to us changes or becomes inaccurate; notify Mondaq immediately of any circumstances where you have reason to believe that any Intellectual Property Rights or any other rights of any third party may have been infringed; co-operate with reasonable security or other checks or requests for information made by Mondaq from time to time; and at all times be fully liable for the breach of any of these Terms by a third party using your login details to access the Website and/or Services

however, you shall not: do anything likely to impair, interfere with or damage or cause harm or distress to any persons, or the network; do anything that will infringe any Intellectual Property Rights or other rights of Mondaq or any third party; or use the Website, Services and/or Content otherwise than in accordance with these Terms; use any trade marks or service marks of Mondaq or the Contributors, or do anything which may be seen to take unfair advantage of the reputation and goodwill of Mondaq or the Contributors, or the Website, Services and/or Content.

Mondaq reserves the right, in its sole discretion, to take any action that it deems necessary and appropriate in the event it considers that there is a breach or threatened breach of the Terms.

Mondaq’s Rights and Obligations

Unless otherwise expressly set out to the contrary, nothing in these Terms shall serve to transfer from Mondaq to you, any Intellectual Property Rights owned by and/or licensed to Mondaq and all rights, title and interest in and to such Intellectual Property Rights will remain exclusively with Mondaq and/or its licensors.

Mondaq shall use its reasonable endeavours to make the Website and Services available to you at all times, but we cannot guarantee an uninterrupted and fault free service.

Mondaq reserves the right to make changes to the services and/or the Website or part thereof, from time to time, and we may add, remove, modify and/or vary any elements of features and functionalities of the Website or the services.

Mondaq also reserves the right from time to time to monitor your Use of the Website and/or services.

Disclaimer

The Content is general information only. It is not intended to constitute legal advice or seek to be the complete and comprehensive statement of the law, nor is it intended to address your specific requirements or provide advice on which reliance should be placed. Mondaq and/or its Contributors and other suppliers make no representations about the suitability of the information contained in the Content for any purpose. All Content provided "as is" without warranty of any kind. Mondaq and/or its Contributors and other suppliers hereby exclude and disclaim all representations, warranties or guarantees with regard to the Content, including all implied warranties and conditions of merchantability, fitness for a particular purpose, title and non-infringement. To the maximum extent permitted by law, Mondaq expressly excludes all representations, warranties, obligations, and liabilities arising out of or in connection with all Content. In no event shall Mondaq and/or its respective suppliers be liable for any special, indirect or consequential damages or any damages whatsoever resulting from loss of use, data or profits, whether in an action of contract, negligence or other tortious action, arising out of or in connection with the use of the Content or performance of Mondaq’s Services.

General

Mondaq may alter or amend these Terms by amending them on the Website. By continuing to Use the Services and/or the Website after such amendment, you will be deemed to have accepted any amendment to these Terms.

These Terms shall be governed by and construed in accordance with the laws of England and Wales and you irrevocably submit to the exclusive jurisdiction of the courts of England and Wales to settle any dispute which may arise out of or in connection with these Terms. If you live outside the United Kingdom, English law shall apply only to the extent that English law shall not deprive you of any legal protection accorded in accordance with the law of the place where you are habitually resident ("Local Law"). In the event English law deprives you of any legal protection which is accorded to you under Local Law, then these terms shall be governed by Local Law and any dispute or claim arising out of or in connection with these Terms shall be subject to the non-exclusive jurisdiction of the courts where you are habitually resident.

You may print and keep a copy of these Terms, which form the entire agreement between you and Mondaq and supersede any other communications or advertising in respect of the Service and/or the Website.

No delay in exercising or non-exercise by you and/or Mondaq of any of its rights under or in connection with these Terms shall operate as a waiver or release of each of your or Mondaq’s right. Rather, any such waiver or release must be specifically granted in writing signed by the party granting it.

If any part of these Terms is held unenforceable, that part shall be enforced to the maximum extent permissible so as to give effect to the intent of the parties, and the Terms shall continue in full force and effect.

Mondaq shall not incur any liability to you on account of any loss or damage resulting from any delay or failure to perform all or any part of these Terms if such delay or failure is caused, in whole or in part, by events, occurrences, or causes beyond the control of Mondaq. Such events, occurrences or causes will include, without limitation, acts of God, strikes, lockouts, server and network failure, riots, acts of war, earthquakes, fire and explosions.

By clicking Register you state you have read and agree to our Terms and Conditions