Current filters:  
Turkey
New Technology
Turkey
Balcıoğlu Selçuk Ardıyok Keki Attorney Partnership
Yapay zeka günden güne hayatımıza girmeye devam ediyor. Bizler de bu süreci yakından takip edip önümüzdeki dönemde bunun özellikle regüle
Aksan Law Firm
Yani yapay zeka kamu için bir tehdit arzedebilir ve hukuk kurallarıyla düzenlenmesi gerekir diye görüş bildirmiş.
Inanici - Tekcan Ortakligi
Artificial Intelligence, which is defined as inorganic systems that mimic human brain, think, make decisions or even exercise self-improvement, creates a complex relationship with intellectual property law.
Kavlak Law Firm
With the technological developments and increasing digitalization, the use of biometric signatures become more preferable.
Balcıoğlu Selçuk Ardıyok Keki Attorney Partnership
Daha önce EY'ın Adli Teknoloji ve Keşif Hizmetleri (Forensic IT) departmanında Kıdemli Müdür olarak ve Sestek Ses ve İletişim Bilgisayar Teknolojileri'nde Ürün ve Teknoloji Danışmanlığı
Gun + Partners
On March 28, Turkey's Information Technologies and Communication Authority, the Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, published its decision on remote programmable e-SIM technologies imposing localization...
Gokce Attorney Partnership
Artificial Intelligence (AI), which we have only faced with science fictional horror stories so far, is actually not that much far away.
Koksal & Partners
Nowadays, most companies are able to analyze their customers' behaviors by collecting their datas.
Gokce Attorney Partnership
Technology is becoming more and more involved in our lives. In our era that the speed of sharing and dissemination of information is increasing, the history of humanity encounters constantly with different innovations by means of technology.
Herdem Attorneys at Law
Intellectual Property (IP) refers to exclusive rights associated to creations of the mind. These rights allow creators, or owners, of patents, trademarks or copyrighted works to benefit from their own work...
Herdem Attorneys at Law
The military uses two techniques of data collection and information gathering for their observations; covert techniques and overt techniques.
Nazali
Bilimsel merak ve teknolojik yaratıcılığın bilgi birikimi ve deneyim ile harmanlanması sonucu yapılan sistematik çalışmalar Ar-Ge'nin temellerini oluşturmaktadır.
Ozdagistanli Ekici Avukatlık Ortaklığı
This country-specific Q&A provides an overview to technology laws and regulations that may occur in Turkey.
Ozdagistanli Ekici Avukatlık Ortaklığı
This country-specific Q&A provides an overview to technology laws and regulations that may occur in Turkey.
Balcıoğlu Selçuk Ardıyok Keki Attorney Partnership
The past year staged many developments in technology, media and telecommunications (TMT) in Turkey.
KPMG Turkey
Üretim sektöründe büyük bir dönüşümün ilk evreleri yaşanıyor. KPMG Küresel Üretim Sektörünün Geleceğine Bakış raporu hazırlayarak, dünyanın farklı yerlerindeki üreticilerin ezber bozan inovasyon ve teknoloji odaklı dönüşüme hazırlanmak için hangi adımları attığını inceledi.
Moroglu Arseven
Turkey has introduced new legislative incentive and support mechanisms for research and development activities, as well as extending existing mechanisms.
FREE News Alerts
Sign Up for our free News Alerts - All the latest articles on your chosen topics condensed into a free bi-weekly email.
Upcoming Events
Related Topics
Tools
Font Size:
Translation
Mondaq Social Media