İç Ticaret Genel Müdürlüğü 20 Mart 2020 Günü Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarına İlişkin bir Açıklama yayınladı.

Koronavirüs COVID-19 (Koronavirüs) salgınının yayılmasının engellenmesi amacıyla özellikle şirketlerin genel kurul toplantıları bakımından bazı tedbirler alındığı bildirildi.

Bu kapsamda daha önce toplantıya çağrılan şirketlerin olağan genel kurullarının, erteleme kararı alınması amacıyla genel kurulun toplanması beklenmeksizin, yönetim organları tarafından alınacak bir kararla iptal edilmesi imkanı tanındı.

Elektronik genel kurul sistemini kullanan ve genel kurul toplantısı gerçekleştirmek isteyen şirketlerde, pay sahiplerinin genel kurul toplantılarına fiziki ortamda katılımda bulunmaksızın elektronik ortamda katılım sağlamaları tavsiye edildi.

Ana sözleşmelerinde kurul toplantılarının elektronik ortamda gerçekleştirilmesine imkan tanıyan hüküm bulunmayan şirketlerin, bu dönemde gerçekleştirmeyi planladıkları toplantıları "Elektronik Genel Kurul Toplantı Sistemi" ve "Elektronik Yönetim Kurulu Sistemi" üzerinden gerçekleştirilebilmelerine imkan tanınarak, şirketlerce elektronik ortamda genel kurul gerçekleştirilmesine imkan tanıyacak ana sözleşme değişikliğinin daha sonra yapılacak ilk genel kurul toplantısında gerçekleştirilmesine izin verildiği bildirildi.

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.