Kişisel Verileri Koruma Kurumu, uzun zamandır beklenen bağlayıcı şirket kurallarına dair başvuru formu ve başvuruda bulunması gereken hususlara dair belgeleri yayınladı. Buna dair açıklama ve belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

Bağlayıcı Şirket Kurallarının uzun zamandır Kurum'un gündeminde olduğunu biliyorduk. Bu suretle yurtdışına aktarımlar açısından grup şirketleri için yeni bir imkan doğmuş oldu.

Kurum'un açıklamasında Bağlayıcı Şirket Kuralları'nın, yeterli korumanın bulunmadığı ülkelerde faaliyet gösteren çok uluslu grup şirketleri için kişisel verilerin yurt dışına aktarımında kullanılan ve yeterli bir korumanın yazılı olarak taahhüt edilmesini sağlayan veri koruma kuralları olduğuna değinilerek, bu kapsama giren şirketlerin, ilgili formu doldurup gerekli talimatları izleyerek Kurum'a, Bağlayıcı Şirket Kuralları başvurusu yapması gerektiği belirtilmiştir.

Bağlayıcı Şirket Kurallarına dair detaylı yazımızı da yakında sizlerle paylaşacağız.

Sağlıkla kalın.

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.