Kişisel Verileri Koruma Kurumu ("Kurum") ilk olarak 16.05.2018 tarihinde internet sitesinde KVKK madde 9/2 (b) kapsamında kişisel verilerin yurtdışına aktarılması halinde veri sorumlusu tarafından hazırlanması gereken taahhütnamede yer alacak asgari unsurlar belirleyerek ilan edilmişti. (Bu konuya dair eski blog yazımız için buraya tıklayınız).Bu tarihten sonra Kurum'a bu kapsamda başvurular yapılmış olduğu bilinmekle birlikte, bu başvurularda usule ve esasa ilişkin eksiklikler olduğu Kurum tarafından dile getiriliyordu. Nitekim azami unsurları içeren tarzda taahhüt imzalayan veri sorumlularına yurtdışına veri aktarımına izin verildiğine dair Kurum tarafından bu zamana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kurum en son olarak 7 Mayıs 2020'de yurtdışına kişisel veri aktarımında hazırlanacak taahhütnamelerde dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin bir duyuru yaptı. Bu duyuru, yapılacak başvurular açısından ilgililere detaylı bir kılavuz olabilir. Duyurunun tamamına buradanulaşabilirsiniz.

Kurum'un yurtdışına veri aktarımına dair ceza kestiği Amazon Kararından hemen önce yayınlanan bu duyurunun yurtdışına veri aktarımı açısından taahhütlere dayanmak isteyen veri sorumluları tarafından dikkatlice incelenmesini öneririz. Hatırlarsanız Kurum daha önce 10 Nisan'da yurtdışına aktarımlar için grup şirketlerine özel Bağlayıcı Şirket Kurallarını da yayınlamıştı.

Amazon Kararı çerçevesinde yurtdışına aktarım başta olmak üzere konuşulacak çok konu var. Değerlendirmelerimizi çok yakında blog'da sizlerle paylaşacağız.

Sağlıkla kalın.

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.